Witamy na marka.com.pl

JesteÂśmy sklepem internetowym oferujÂącym najwyÂższej jakoÂści sprzĂŞt RTV i akcesoria do TV (uchwyty LED TV, kable hdmi, uchwyty do telewizora, do tabletów, telefonu GSM / PDA). W swoim asortymencie posiadamy rĂłwniez Bagażniki samochodowe, uchwyty rowerowe oraz boxy dachowe. Zapraszamy do zakupĂłw.

JeÂżeli nie posiadasz jeszcze u nas konta zapraszamy do rejestracji


Rejestruj

Posiadasz juÂż konto w naszym serwisie?
Zaloguj siĂŞ:


Jeżeli nie pamiętasz hasła kliknij tutaj

uchwyty LCDUchwyty do telewizorĂłw i projektorĂłw

Wyszukaj odpowiedni uchwyt do swojego telewizora:

50"
Wielkość telewizora
Rodzaj uchwytu
Sposob regulacji uchwytu
Uchwyty do LCD

 
uchwyty do plazmy

infolinia: 0 801 000 232
telefon: (22) 532 69 49
e-mail:

JesteÂśmy do PaĂąstwa dyspozycji:
pn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00


TOP 10 kupowanych RTV i TV

Polecane strony

Jak dobierać i montować uchwyty do TV?

Jesteś tu: » »

Artykuły

Jak dobierać i montować uchwyty do TV?

Jak dobierać  i montować uchwyty do TV?

Ogromna popularność płaskich telewizorów z ekranami LCD/ LED/ Plazma sprawiła, że uchwyty do TV stały się jednym z podstawowych elementów systemów kina domowego oraz innych instalacji, w których stosuje się płaskie telewizory. Uchwyty do TV pozwalają na ścienne lub sufitowe mocowanie telewizorów, a dzięki dużej różnorodności są w stanie sprostać oczekiwaniom każdego użytkownika. Bardzo często chcąc zakupić uchwyty do TV zastanawiamy się w jaki sposób prawidłowo dobrać uchwyt do konkretnego modelu TV. Decydując się na samodzielny, ścienny montaż telewizora LCD/ LED/ Plazma, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami uchwytów oraz odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie funkcje powinien spełniać nasz uchwyt gdy zawiesimy na nim ekran.

Dostępne w handlu uchwyty do TV ze względu na funkcjonalność dzielimy na cztery grupy:

Uchwyty stałe (bez regulacji) – cechy szczególne:

 • Brak możliwości regulacji w osi pionowej (dół/góra).
 • Mocowanie ekranu tylko w jednej pozycji.
 • Zaletą uchwytów bez możliwości regulacji jest płaska konstrukcja (niewielki odstęp od ściany) sprawiająca, że uchwyt po zawieszeniu telewizora pozostaje całkowicie niewidoczny.
 • Wadą tego typu urządzeń jest trudność w uzyskaniu dobrych warunków odbioru (wymaga dużego doświadczenia).
 • Atrakcyjna cena.

Uchwyty stałe

Uchwyty uchylne (regulacja w płaszczyźnie pionowej) – cechy szczególne:

 • Pozwalają na regulację w osi pionowej dół/góra (przeważnie w zakresie od -15 do 15 stopni).
 • Umożliwiają uzyskanie bardzo wyrazistego obrazu.
 • Elementy ruchome wykonane z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, dzięki którym uchwyty tego typu cechują się udźwigiem nawet do 90kg.
 • Łatwiejszy i szybszy montaż niż w przypadku uchwytów bez możliwości regulacji.
 • Nieznacznie wyższa cena, jednak w pełni zrekompensowana przez wyższą funkcjonalność.
 • Możliwość zawieszenia telewizora na większej wysokości, przy jednoczesnym zachowaniu wyrazistego obrazu.

Uchwyty uchylne

Uchwyty obrotowe (regulacja w płaszczyźnie poziomej) – cechy szczególne:

 • Pozwalają na regulację w osi pionowej dół/góra (przeważnie w zakresie od -90 do 90 stopni).
 • Umożliwiają uzyskanie bardzo wyrazistego obrazu.
 • Elementy ruchome wykonane z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, dzięki którym uchwyty tego typu cechują się udźwigiem nawet do 90kg.
 • Łatwiejszy i szybszy montaż niż w przypadku uchwytów bez możliwości regulacji.
 • Nieznacznie wyższa cena, jednak w pełni zrekompensowana przez wyższą funkcjonalność.

Uchwyty obrotowe

Uchwyty uchylno-obrotowe (pełna regulacja w płaszczyźnie pionowej i poziomej) – cechy szczególne:

 • Regulacja zarówno w osi pionowej, jak i poziomej.
 • W przypadku uchwytów sufitowych przeważnie możliwy obrót w zakresie 360 stopni (uchwyty ścienne regulacja w zakresie do 180 stopni).
 • Uchwyty tego typu dają bardzo duże możliwości dopasowania telewizora do danego pomieszczenia.
 • Powszechnie stosowane w lokalach użytkowych (np. pubach, salach konferencyjnych, itp.).
 • Minusem są spore gabaryty i stosunkowo wysoka cena, dlatego produkty tego typu w zastosowaniu domowym ustępują miejsca uchwytom uchylnym.

Uchwyty z pełną regulacją

Dobór ściennego uchwyty / wieszaka do TV

Zanim zaczniemy dobierać uchwyt do naszego telewizora należy upewnić się czy posiadany przez nas ekran w ogólne nadaje się do mocowania na ścianie. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku ekrany LCD/ LED/ Plazma są odpowiednio przystosowane do montażu ściennego, jednak czasami zdarzają się modele (zwłaszcza te starsze telewizory), które nie nadają się do zawieszenia na ścianie, a jedynie do postawienia na stole lub innym meblu. Aby mieć pewność, że nasz telewizor da się zawiesić na ścianie musimy w jego specyfikacji technicznej odnaleźć wzmiankę o kompatybilności ze standardem VESA (ang. Video Electronics Standards Association) lub sprawdzić czy z tyłu posiada on otwory na śruby montażowe (4 lub więcej oznacza, że ekran nadaje się do montażu ściennego).

Po zapoznaniu się z dostępnymi na rynku rodzajami uchwytów do TV, upewnieniu się że posiadany przez nas telewizor nadaje się do zawieszenia na ścianie oraz odpowiedzeniu sobie na pytanie, jakie funkcje ma spełniać uchwyt po zamocowaniu na nim TV, możemy przystąpić do doboru uchwytu do naszego telewizora.

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z pewnymi parametrami technicznymi posiadanego telewizora. Uwagę zwracamy na jego wagę, wielkość oraz rozstaw otworów montażowych, znajdujących się z tyłu telewizora. Są to najważniejsze parametry techniczne, które wpływają na dobór uchwytu do płaskiego telewizora (zawsze określane w specyfikacji technicznej).

Na początku skupmy się na pierwszym parametrze, czyli na wadze telewizora. Dobierając uchwyt do konkretnego modelu TV należy pamiętać, aby ciężar telewizora był mniejszy od maksymalnego udźwigu uchwytu montażowego. Maksymalne obciążenie uchwytu jest uzależnione od wielkości telewizorów, z jakimi może współpracować (np. uchwyty do TV 30 – 63 cale posiadają udźwig na poziomie 45 – 90 kg). Udźwig uchwytu jest niezwykle ważnym parametrem, ponieważ to właśnie od niego w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo mocowanego TV (źle dobrany udźwig uchwytu do masy telewizora może doprowadzić do jego upadku i uszkodzenia). Istotnym elementem nośności uchwytu jest jego połączenie ze ścianą czy inną powierzchnią montażową. W sytuacji gdy powierzchnią montażową jest ściana wykonana z cegły czy betony nie ma to większego znaczenia. Inaczej jest w sytuacji gdy nasza ściana nie jest wykonana z twardych materiałów. W takim przypadku konieczny jest wybór uchwytu zapewniającego jak największą powierzchnię mocowania do ściany.

Kolejnym decydującym parametrem o doborze uchwytu do telewizora LCD/ LED/ Plazma jest jego rozstaw otworów montażowych, które znajdują się na tylnym panelu telewizora. Obecnie zdecydowana większość płaskich telewizorów posiada otwory zgodne ze standardem VESA, co znacznie ułatwia odpowiednie dopasowanie uchwytu. Niekiedy jednak możemy spotkać się z niestandardowy rozstawem otworów na śruby montażowe, dlatego konieczne jest zmierzenie rozstawu w pionie i poziomie na podstawie dwóch skrajnych otworów (przykład na poniższym zdjęciu).

*Uchwyt pasuje do telewizora w momencie gdy zmierzone rozstaw otworów na śruby pokrywa się z rozstawem ramion uchwytu montażowego.

Często zadawane pytania związane ze ściennym montażem telewizorów LCD/ LED/ Plazma

Co zrobić gdy rozstaw otworów montażowych na tylnym panelu telewizora jest niestandardowy i nie został ujęty w danych technicznych uchwytu?

W takim przypadku niezbędną informacją w danych technicznych uchwytu, jest maksymalna odległość pomiędzy otworami (zarówno ta w pionie, jak i poziomie). Należy również pamiętać, że maksymalna odległość pomiędzy otworami uchwytu powinna być zawsze większe od zmierzonego rozstawu otworów umieszczonych na plecach telewizora. Przykładowo gdy dany telewizor ma rozstaw otworów na poziomie 496x295mm, uchwyt powinien mieć co najmniej 500x300mm (lub większy). Dodatkowo warto pamiętać, aby całkowita szerokość uchwytu nie była większa od szerokości telewizora, ponieważ w takim przypadku uchwyt będzie wystawał zza telewizora, co w efekcie może negatywnie wpływać na estetykę pomieszczenia.

Co zrobić w sytuacji gdy zarówno waga, jak i rozstaw śrub telewizora jest zgodny z parametrami uchwytu, natomiast liczba cali nie?

Przeważnie parametr ten nie ma większego znaczenia i określany jest orientacyjnie przez producentów uchwytów do telewizorów plazmowych i LCD. Oczywiście w miarę możliwości warto brać go pod uwagę, jednak należy pamiętać, że najważniejsza jest waga i rozstaw otworów na śruby montażowe. W niektórych przypadkach wielkość ekranu może odgrywać pewną rolę podczas doboru uchwytu. Ma to miejsce głównie podczas próby zastosowania uchwytów z pełną regulacją (uchwyty obrotowe). W takim przypadku zastosowanie zbyt dużego ekranu w stosunku do parametrów uchwytu może ograniczyć możliwości jego regulacji w pionie lub poziomie. Przykładowo gdy dany uchwyt oferuje obrót w poziomie w zakresie 90 stopni (45 stopni w prawo i lewo) i jest przystosowany do współpracy z ekranami max. 37 cali, może okazać się, że po przymocowaniu ekranu 42 calowego, zakres obrotu może się znacznie zmniejszyć.

Co gdy chcemy zawiesić telewizor na większej wysokości i sprawić, żeby był on dobrze widoczny dla użytkownika?

W takim przypadku najlepiej zastosować uchwyt uchylny lub obrotowy, ponieważ oba te uchwyty pozwalają na regulowanie kąta nachylenia. Dzięki regulacji kąta nachylenia (przeważnie w zakresie od -15 do +15 stopni) możemy odpowiednio dostosować ekran do wysokości wzroku widza. Ponadto regulacja nachylenia bardzo często pozwala także na wyeliminowanie odbić światła, mogących pogarszać widoczność obrazu wyświetlanego na ekranie.

polecamy uchwyty RTV

Uchwyt LC-U3S 63C
Uchwyt LC-U3S 63C
Przekątna ekranu 37" - 70"
cena: 114.00 85.00 ,-
Uchwyt LC-U3S 63C
Uchwyt do projektora LC-P2 170
Uchwyt do projektora LC-P2 170
Rodzaj sufitowy z pełną regulacją
cena 95.00 ,-
Uchwyt do projektora LC-P2 170
Uchwyt Vogels EFW8305
Uchwyt Vogels EFW8305
Przekątna ekranu 40" - 80"
cena 324.00 ,-
Uchwyt Vogels EFW8305
Uchwyt Vivanco WT4035 33389
Uchwyt Vivanco WT4035 33389
Przekątna ekranu 32" - 40"
cena 113.00 ,-
Uchwyt Vivanco WT4035 33389
LC-M 50-1100 listwa maskująca czarna
LC-M 50-1100 listwa maskująca czarna
Materiał aluminium
cena 51.00 ,-
LC-M 50-1100 listwa maskująca czarna
nowoÂści uchwyty TV

LC-SOUNDBAR111- regulowany uchwyt na soundbar do TV
LC-SOUNDBAR111- regulowany uchwyt na soundbar do TV
Maksymalne obciążenie [kg] 10
cena 100.00 zł
LC-SOUNDBAR111- regulowany uchwyt na soundbar do TV
LC-UP 43-65
LC-UP 43-65
Maksymalne obciążenie [kg] 20
cena 150.00 zł
LC-UP 43-65
Pendrive 16GB
Pendrive 16GB
Pamięć flash USB 2.0
cena 12.20 zł
Pendrive 16GB
Mini klimatyzator 8W przenośny
Mini klimatyzator 8W przenośny
Pojemność 450 ml
cena 95.00 zł
Mini klimatyzator 8W przenośny